تبلیغات
دبستان دخترانه حدیث مهر - کودک در خانواده خشن
 
دبستان دخترانه حدیث مهر
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : زهرا مزروعی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : زهرا مزروعی

برای اداره درست خانواده به ضوابط و مقرراتی نیاز است تا پدر و مادر از سندیت و اقتدار برخوردار باشند . ولی مثل همه چیز باید حد متعادل و میانه فراموش نگردد و جو خانواده به استبداد و خشونت كشیده نشود .

در مورد اعمال قانون و مقررات برای كودك نظرات متفاوتی وجود دارد . عده ای معتقدند به اصل دموكراسی و شركت كودك در تهیه و تدوین و اجرای مقررات ، عده ای موافق با استبداد و خشونت برای كودك هستند و در مقا بل برخی موافق با هیچ گونه مقررات و ضوابط برای كودك نمی باشند.

در یك خانواده كه خشونت و استبداد را برای كودك خود برگزیده اند ، پدر و مادر در تمام امور كودك دخالت می كنند و منتظرند تا از كودك خطایی سر بزند تا اورا تنبیه كنند . كودك را حتی در مقابل دیگران و در جمع به باد كتك و تنبیه لفظی و بدنی می گیرند . به كودك تكالیفی با اعمال زور واگذار می كنند كه از توانایی او خارج است . به بهانه های مختلف از بازی های مورد علاقه كودك جلوگیری می كنند . اصرار به اجرای دقیق دستور و فرمان آن چنان كه هیچ گونه تخلفی نپذیرد. و گاهی به قدری این رفتار شدید و گسترده است كه كودك هیچ گونه اختیاری از خود ندارد و تمام وجودش آكنده از ترس است . چرا گاهی پدر و مادر ها كه باید كانون عشق و علاقه كودك خود باشند به منبع ترس و ارعاب بدل می گردند .

بعضی از والدین از ارزش كودك و كرامت ذاتی كه از كرامت روح الهی نشأت گرفته غافلند . برخی معتقدند كودك ذاتا شرور است و باید اورا كتك زد . می خواهند با ایجاد رعب در دل كودك او سر تسلیم و اطاعت در آورد و راه انحراف نپیماید. خود به همینگونه تربیت شده اند و راه دیگری بلد نیستند و كودك فرزند ناخواسته ای بوده و خانواده نتوانسته او را بپذیرد .

پدر یا مادر از دست یكدیگر عصبانی هستند و عقده شان را سر كودك خالی می كنند .

گاهی هم والدین دچار سادیسم و اختلال دیگر آزاری هستند و با اعمال خشونت كودك خود را می آزارند . نزدیك به نیمی از كودك آزاریها و یا كشته شد ن فرزندان طبق بعضی بررسیها ، توسط والدین آنها صورت گرفته است . كودك در این خانواده تبدیل به فردی می شود ، منزوی و گوشه گیر ، خموده و افسرده ، منفی باف و دچار اضطراب . اضطراب وی به صورت مكیدن انگشت ، شب ادراری ، و بی تفاوتی نمایان می شود . و حتی دچار لجبازی و منفی بافی می شوند . در بعد عاطفه ، كودك در این خانواده فردی ترسو، وسواسی ، دارای عقده حقارت ، كینه خواه ، و خواستار اعمال خشونت بار می آید . در اجتماع افرادی گستاخ و آماده طغیان هستند . احساس تعهد و مسؤلیت در آنها ضعیف است . ممكن است حالت تسلیم و رضا در مقابل امور داشته باشند و گاهی نافرمانی و مقاومت داشته باشند . بر اساس یك تحقیق 24% بزهكارها ثمره تربیت خشن هستند . انظباط های سخت و خشن مانع رشد فكری هستند چون قدرت ابتكار كودكان را از آنها سلب می كند و كنجكاوی كودك كشته می شود و كودك احساس بدبختی می كند و در نهایت سر به عصیان و انتقام گیری برمی دارد . نسبت به پدر ومادر كینه توز خواهند شد و حتی مسایل حساس و جدی خود را با آنان در میان نمی گذارند .

تاریخ بروز رسانی : یكشنبه 29/02/87 ساعت 15:29

نوع مطلب : کودک و خانواده، 
برچسب ها :